Yeni Haberler
Anasayfa / Genel / Ip Kamera Sisteminin Büyümesi

Ip Kamera Sisteminin Büyümesi

Ip Kamera Sisteminin Büyümesi

 

Ip kamera istemci uygulaması çok sayıda Ip kamera yazılım sunucusuyla çalışmanıza izin verirken, sisteme kolayca daha fazla kamera ilave etmenize imkân tanır.

 

Daha fazla kamera ilavesi

 

Profesyonel ip kamera yazılımları farklı lisanslama yöntemleri kullanabilirler. Birçoğu ilave fonksiyonunu kullanarak sisteme kameralar ilave etmenize izin verir. Satın aldığınız lisansın izin verdiği sayı kadar kamera ilavesi yapabilirsiniz. Eğer kamera sayısı lisansta izin verilen sayıyı aşarsa, kolaylıkla ilave lisans satın alabilirsiniz.

 

Network değelendirmeleri

 

10 veya daha fazla sayıda kamera kurulumunda, birkaç kurala bağlı kalarak network üzerindeki yükü hesaplamaya çalışınız.

 

  • Bir kamera, yüksek çerçeve oranında yüksek-kaliteli görüntü vermek üzere yapılandırıldığı zaman yaklaşık 2-3 megabit bant genişliği kullanacaktır. Bant genişliği kullanımı Motion JPEG kullanımına kıyasla, H.264 veya MPEG-4 akışının kullanımıyla ciddi biçimde azalacaktır.

 

  • 12-15 adetten fazla kameralı bir sistemde, gigabit omurgalı bir switch kullanmayı göz önünde bulundurunuz. Eğer gigabit-destekli bir switch kullanılırsa, video yönetim yazılımını çalıştıran sunucuya gigabit network adaptörü takılmalıdır.

 

Ayrıca networkunuzde Quality of Service kullanımını değerlendirebilirsiniz. Quality of Service, kritik-görevli takip önceliğine ve network kapasitesinin rezervasyonuna imkan tanır.

ip-kamera-qos

Yukarıdaki örnek bir QoS uyarılı networktur, Router1 video akışı FTP trafik, HTTP ve diğer bütün trafikler için maksimum bant genişliği kullanımının kesin miktarına adanması amacıyla yapılandırılmıştır. Maksimum kullanım yalnızca networkte sıkışıklık olduğunda uygulanır. Eğer kullanılmayan bant genişliği varsa, her hangi bir trafik tipi bundan faydalanabilir. (Sıradan veya QoS-olmayan networkte, farklı trafik tipleri için bant genişliği kullanımı rezerve edilmemektedir, böylece network sıkışıklığı olduğu zaman video akışının istenilen çerçeve oranını devam ettirebileceğinin garantisi yoktur.)

 

Sunucu değerlendirmeleri

 

Eğer daha fazla kamera ilave ediyorsanız, limitleri aşmaması için sunucunun CPU kullanımını izlemelisiniz. Altı taneden sekiz tane kameraya kadar olan kayıtları depolamak için bir hard disk uygundur. 12-15 tane kamerada yükü bölmek için en azından iki hard disk kullanılmalıdır. 50 tane veya daha fazla kamerada ikinci bir sunucu kullanılması tavsiye edilmektedir. Ip kamera yazılım Client programı farklı Ip kamera yazılım sunucuları arasında geçiş yapabilmektedir.

Daha fazla bilgi için geçmiş bölümlerdeki donanım önerilerine bakınız.

 

Depolama değerlendirmeleri

 

Depolanan veri ve yönetim ihtiyaçlarının miktarı direk bağlanan bir depolamanın limitlerini aştığı zaman, bir networke-ekli depolama (NAS) veya depolama alanı networku (SAN) artan depolama alanına, esnekliğe ve geri kazanılabilirliğe izin verir.

 

NAS, direk LAN’a eklenen ve networkteki bütün müşterilerine paylaşılan depolama sunan tek bir depolama cihazı sağlamaktadır. Bir NAS cihazının kurulumu basittir ve yönetimi kolaydır, düşük-maliyetli bir depolama çözümü sağlar. Bununla birlikte, gelen veri için kısıtlı bir verimlilik sağlar, çünkü yalnızca bir tane network bağlantısı vardır, yüksek-performanslı sistemlerde problem olabilmektedir.

 

SAN’lar depolama için yüksek-hızlı, özel-amaçlı networklerdir, tipik olarak fiber yoluyla bir veya daha fazla sunucuya bağlanırlar. Kullanıcılar, SAN üzerindeki herhangi bir depolama cihazına sunuculardan giriş yapabilirler ve depolama yüzlerce terabayta kadar çıkabilir. Merkezi depolama yönetimi azaltır ve daha yüksek bir performans ve çok-sunuculu ortamlarda kullanım için esnek depolama sistemi sağlar. Bir SAN sisteminde, dosyalar çoklu hard disklerde blok, blok depolanabilmektedir. Genelde kullanılan Fiber Channel gibi teknolojiler, saniye başına dört gigabayt veri transferi sağlarlar. Bu tip hard disk yapılandırması çok büyük ve ölçeklendirilebilen çözümlere izin verir, bunlarda geniş miktarlardaki veri yüksek seviyede bir yedeklemeyle depolanabilir.

ip-kamera-san-nas

Tipik bir SAN / NAS yapısı, bir fiber kanal network bütün depolama cihazlarını birlikte bağlar ve sunucuların depolama kapasitesini paylaşmalarına izin verir.

 

Yedeklemenin depolanması

 

SAN sistemleri yedeklemeyi depolama cihazlarının içerisine yerleştirmiştir. Bir depolama sistemindeki yedekleme videoya veya diğer herhangi bir veriye eşzamanlı olarak birden fazla lokasyonda saklanabilmesi için izin verir. Bu, eğer depolama sisteminin bir kısmı okunamaz hale gelirse, videoyu geri almak için bir yedekleme sağlar. Bir Ip kamera sisteminde bu ilave depolama katmanının sağlanması için çok sayıda opsiyon vardır, bu opsiyonlara bağımsız diskler yedek dizisi (RAID), veri kopyası, sunucu kümesi ve çoklu video alıcıları dahildir.

 

RAID

 

RAID bir standart düzenleme metodudur, satışa hazır hard drive’lar böylece işletim sistemi tarafından büyük bir hard disk gibi görülürler. Bir RAID kurulumu veriyi çoklu hard disk drive’ları üzerine yeterli yedekleme bırakarak yayar, böylece eğer bir disk arızalanırsa veri geriye alınabilir. RAID’in farklı seviyeleri vardır.

 

Veri kopyalama

 

Bu pek çok işletim sisteminde genel bir özelliktir. Networkteki dosya sunucuları veriyi kopyalamak için birbirileri arasında yapılandırılırlar, eğer bir sunucu arızalanırsa yedeklemeyi bu sistem sağlar.

 

Sunucu kümesi  

 

Genel bir sunucu kümeleme metodu, RAID sisteminde olduğu gibi, aynı depolama cihazıyla çalışan iki sunucuya sahip olmaktır. Bir sunucu arızalandığı zaman, aynı şekilde yapılandırılmış olan diğer sunucu görevi devralır. Hatta bu sunucular aynı IP adresini paylaşırlar, bu ‘’fail-over’’ olarak adlandırılır.

 

Çoklu video alıcıları

 

Yıkım onarım ve alan dışı network video depolamadan emin olmanın genel bir metodudur ve eşzamanlı olarak farklı lokasyonlardaki iki farklı sunucuya videonun gönderilmesi ile gerçekleştirilir. Bu sunucular RAID ile donatılırlar, kümeler halinde çalışırlar veya daha ötesi verilerini sunucularla kopyalarlar. Takip sistemi riskli olduğunda veya kolayca girilemeyen alanlarda, örneğin endüstriyel binalar, toplu-taşıma kurulumlarında bu yaklaşım oldukça faydalıdır.

 

Ip kamera sistemleri için mevcut olan çeşitli depolama opsiyonları, bilginin uzun dönem için depolanması ve kullanılması için farklı yöntemleri göz önünde bulundurmayı önemli hale getirmiştir. Hard drive teknolojisi ilerlemeye devam ettikçe, depolamanın ölçeklendirilebilir ve gelecek korumalı olmasından emin olmak için açık standartlardan faydalanmak önemlidir. Buna ilaveten, Ip kamera sistemindeki ilerlemeler, örneğin akıllı video algoritması, farklı kaynaklardan veri kombinasyonlarını yöneten açık depolama cihazlarının seçimini yapmak için daha önemli hale gelecektir.

 

Teknoloji ilerledikçe ekipman yatırımlarının kaybolmaması için depolama sistemleri yeni ve ileride gelecek olan uygulamalara uyum sağlayacaktır.

 

Hakkında Elfa Teknik

Elfa Elektronik Güvenlik, 13 yıllık bir birikimi sizlerle paylaşmak ve Elektronik Güvenlik Sistemleri konusunda hizmet vermek amacı ile kurulmuştur. Elfa Elektronik, gelişen ve büyüyen teknolojisi ile sizlere daha iyi hizmet verebilmek için dağıtım, satış, satış sonrası hizmet ve servis konularını faaliyet alanlarının içerisine katmıştır. Elektronik güvenlik sistemleri, Soygun ihbar sistemleri, Yangın ihbar sistemleri, Cctv kapalı devre kamera sistemleri, Pdks personel devam takip sistemleri, Kartlı geçiş sistemleri, Parmak izli geçiş sistemleri, Bariyer sistemleri, Turnike sistemleri, Telefon dinleme sistemleri, Görüntülü interkom sistemleri, Access kontrol sistemleri alanlarında anahtar teslimi projelerin satış, uygulama ve satış sonrası hizmetlerini vermektedir. Satışını ve uygulamasını yaptığımız tüm ürünler CE belgesine sahiptir.

İlginizi Çekebilir

Beylikduzu-Alarm-Kamera-Sistemleri

Beylikdüzü Alarm Kamera Sistemleri

Beylikdüzü içerisinde sadece evler de değil, genellikle iş yerlerinde de alarm ve kamera sistemleri tercih …