Yeni Haberler
Anasayfa / Genel / CCTV Nedir?

CCTV Nedir?

CCTV Nedir?

İngilizce’den “Closed Circuit Television” sözcük grubunun baş harflerinin bir araya gelmesiyle türetilen CCTV teriminin dilimizdeki karşılığı “Kapalı Devre TV (İzleme Sistemi)” dir. CCTV Kapalı Devre Televizyon Sistemi demektir.

Televizyon sisteminden farkı bir merkezden açık ve geniş kullanıcı kitlesine yayın yapmak yerine Lokal bir alan içinde görüntü izleme sistemlerinin genel adıdır.

Tipik bir kapalı devre izleme sisteminde izleme yapılan bölgelere yerleştirilmiş kameralardan alınan görüntüler bir izleme/değerlendirme merkezinde toplanır. Gerektiğinde istenen görüntülerin arşiv kayıtları tutulur.

Merkezde görev alan personel belirli zaman aralıklarıyla değerlendirme raporları tutar, şüpheli gördüğü olayları video kaset veya dijital kayıt cihazları gibi araçlara belgeler.

 

HTML clipboard

Kullanım Alanlarına Göre CCTV Kameralar

Renkli Kameralar Alışveriş merkezleri, mağazalar, marketler, döviz büroları gibi halka açık ve yoğunluğun fazla olduğu, ışık oranlarının da gözle görülebilir seviyede veya fazla olduğu mekanlarda kullanılır. Burada amaç kişiyi renk ve kıyafetlerine göre tesbit etmek, ürün takibini ve reyonları renklerine göre ayırt edebilmektir. Bu nedenle halka açık yerlerde renkli sistemlerin kullanmalısında yarar vardır.
Siyah & Beyaz Kameralar Daha ağırlıklı dış alan gözetimi, garaj, depo gibi loş alanlarda kullanılır. Ayrıca renkli kameraların kullanılabileceği bütün alanlarda kullanılabilir. Siyah & Beyaz kamera sistemleri renk ayrımı ihtiyacı hissetmediğinden renkli sistemlere oranla daha az ışığa ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden ışık oranının az olduğu noktalarda Siyah & Beyaz kameralar tercih edilir.
Gece & Gündüz Kameralar Adındanda anlaşılabileceği gibi gündüzleri renkli, hava kararmasından sonra ise (ışık seviyesinin belli bir lux değerinin altına düşmesinden sonra) siyah & beyaz konumuna geçen kameralardır. Hem iç hem dış mekan uygulamaları için idealdir.

Kamera Tipleri ve Tercih Alanları

Dome ve Kart Kameralar Az yer kaplayan yapıdadırlar. Dome kamera yarım bir fanus içindedir. Üzerindeki lens ile (Genel olarak 2.8, 3.6, 4mm Lens bulunur.) montaja hazır haldedir. Montaj ayağı gerekmez.
Kart kameralarda ise devre açıktadır yada ufak bir kutunun içinde olabilir. Hassas cihazlardır. Pinhole lensli ya da normal lensli olarak piyasada bulunabilir. Gizli kameralar genelde bu kameralar ile yapılmaktadır. Her iki üründe  genel olarak adaptör ilr kullanılır. Bahse konu bu iki kamera modeli daha ziyade ofis ortamları gibi nem, su, toz gibi ortamlardan uzak bölgelerde kullanılır.
Speed Dome Kameralar Fanus içinde yüksek hızda hareket edebilen, alternatif oranlarda optik ve dijital zoom yapabilen özel kameralardır. Geçen hergün boyutları daha da küçülmektedir ve estetik görünümlüdür. Özellikle alışveriş merkezleri, mağazalar, süper marketler gibi halka açık ve yoğunluğun fazla olduğu alanlarda kullanılır. Programlanabilir yapıları ile hareket nokta ve turları ayarlanabilir. Ayrıca belirli noktalara sabitlenmiş ve zoomlanmış görüntü pozisyonları preset olarak hafızaya yüklenmekte ve istenilen kamera otomatik olarak bu noktalara odaklanmaktadır.
Sabit Kameralar Hem Renkli hem de Siyah&Beyaz olarak kullanılan bu kameralar kullanıcıların piyasada en çok gördükleri ve bildikleri ürünlerdir. Her mekan için teknik detaylara uygun ürün yelpazeleri vardır. Cihaz kasasının caydırıcı olması sebebiyle banka, döviz büroları vb. alanlarda tercih edilir. Ancak konfigürasyonun oluşması için kameranın yanı sıra ortamın şartlarına uygun lens (Auto, Sabit, Manuel iris lens) artı kamera ayağı veya muhafazası gerekmektedir.

Lens Tipleri

Sektörde en çok Auto-İris, Manuel-İris, Sabit İris, Varifokal lensler tercih edilmektedir. Bir lensin mm’si ne kadar küçülürse görüş açısı genişler uzaklık (derinlik) kaybeder. Benzer olarak bir lensin mm’si ne kadar büyürse görüş açısı o kadar daralır ve uzaklık (derinlik) netleşir.
Auto-İris Lensler Işık ayarını kendisi otomatik olarak ayarlar. Kamera ile arasında bir bağlantı kablosu bulunur. Dış ortam kameralarda bu tip bir lensin kullanılması zorunludur. Ancak maliyeti düşürmek amaçlı auto-iris yerine sabit lens kullananlarda bulunmaktadır. Bu durumda kameranın elektronik kesicisinden yararlanılmaktadır.  Ancak sonuç hiçbir zaman auto iris lens ile kullanılan kameralar gibi net ve kaliteli olmayacaktır.
Manuel-İris Lensler Işık ayarı kamera montajı sırasında teknisyenler tarafından ayarlanır. Bu tip lensler dış ortamda kullanılmaz. Daha ziyade ışığın ani değişimlere uğramadığı ortamlarda (depo, ofis, mağaza) kullanılır. Ancak kameranın teknik verileri yeterli ise manuel lens yerine sabit lenste kullanılabilir.
Sabit-İris Lensler En ekonomik lenslerdir. Işık ayarının değişmediği yerlerde kullanılır. Ayar yapılamaz. Sedece netlik ayarı yapılabilir. Ofis, depo vb. yerlerde kullanılır.
Varifocal Lensler Bu lenslerinde Auto-İris ve Manuel-İris modelleri mevcuttur. Özelliği ise lens görüş açısının ayarlanabilir olmasıdır. Genelde 2.8 mm – 8.00 mm arası açıda piyasada kullanılır. Görüş açısı montaj sırasında daha rahat ve istenilen modda ayarlanır.

Seçiciler(Switcher)

CCTV sektöründe en ekonomik kamera/monitör arabirimidir. 4,8,12 kameranın bağlanabileceği değişik tip  ve modellerde alternatifller mevcuttur. Kameraların hepsi sırayla monitöre yansıtılmaktadır. Üzerinde bulunan zaman ayarı ile her kameranın arasına zaman yerleştirilebilir. Video kayıt cihazları ile birlikte kullanılması tavsiye edilmez.

Bölücüler(Quads)

CCTV sektöründe en ekonomik 2. sistemidir. Ekranı dört eşit parçaya bölerek 4 adet kameranın aynı anda bir monitörden izlenmesine olanak tanır. İki sayfa quad (toplam 8 kamera gösterebilen) modelide mevcuttur. Ancak bunda da ilk dört kamerayı gösterdikten sonra ikinci 4 kamerayıda kaç sn sonra görüntülenmesini isterseniz o zaman izleyebilirsiniz. Video kayır cihazı ile birlikte kullanabilirsiniz.

Multiplexerlar

CCTV dünyasının en yaygın kullanılan Monitör-Kamera-VCR arabirimidir. Simplex, Duplex ve Triplex olmak üzere 3 alternatif mevcuttur. Ekranı 4-8-9-16 parçaya bölerek tüm kameraların hepsini birden izleme ve kaydetme olasılığı veren modelleri mevcuttur. Bu cihazın aynı zamanda Video Motion, Zaman-Tarih, Kamera ID, Zoom, Uzaktan Kumanda, PIP gibi genel ortak özellikleri bulunmaktadır. 2 Monitör çıkışı ile bir monitörden16’ya bölünmüş olarak, ikinci monitörden de istenilen herhangi bir kameranın takibatı yapılabilir.
Simplex Kullanılan modele göre ekranı 4-8-9-16’ya böler. Ne izlenirse onu kaydeder. Bir anlamda Quad’ın gelişmişi diyebiliriz.
Duplex Kullanılan modele göre ekranı 4-8-9-16’ya böler. İzleme yapılırken bile istenilen herhangi bir kamera seçilip  takibatı yapılabilir.
Triplex Duplex multiplexer ile aynı özellikleri taşır. Farklı olarak uydu monitörden de kameraları 4-8-9-16’ya bölünmüş olarak izleyebilmek mümkündür. Böylece hem videoya kaydederken, hem ana monitörden izlerken, hemde uydu monitörden izlerken ekran istenilen moda bölünmüş olacaktır.

Matrix Switcher

Kamera sayısının çok fazla olduğu orta ve büyük ölçekli CCTV sistemlerde se multiplexer cihazları ile sistemin kontrol edilmesi ve izlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle kamera sayısının artmasıyla beraber matrix switcher kontrol üniteleri kullanılmaya başlanır. Bu cihazlar modüler ve genişleyebilir yapıdadır. Bİnlerce kamerayı kontrol edebilerek yüzlerce monitörden izlenmesine olanak verir.Cihazlar mikroişlemci tabanlı olup birçok merkezden kamera seçimi izlenimi, hareketli kameraların kontrolü ve sistemin denetiminin istenen kişilere tanınabilen yetkilerde yapılabilmesi mümkündür.

Video Kayıt Cihazları

Bu cihazlar modeline göre 24 saatten başlayıp, 960 saate varıncaya kadar standart tip 180lik VHS kasete kayıt yapabilirler. Ancak buradaki amaç görüntüleri kesintisiz bir şekilde kaydetmek ise tavsiye edilen 24 saat gerçek resim zamanlı kayıt yapan modellerdir. Kayıt süresi ne kadar uzunsa kaydedilen sn/resim sayısı o kadar azalır. (Normalde 1 sn. de 25 kare görüntülenir)

Dijital Video Kayıt Cihazları

Halen geliştirilmekte olan bu sistemler kullanılan markaya göre değişik teknolojiler sergilemektedir. Dijital kayıt cihazı ve multiplexer entegrasyonu şu sıralar en sık karşılaştığımız teknoloji. Bu tarz cihazlar sabit disk üzerine genellikle wavelet formatında kayıt yaparlar. 4 kanal, 9 kanal ve 16 kanal modelleri mevcuttur.

Dijital Görüntü Aktarım Kartları (Capture Kartlar)

Dijital Video Kayıt Cihazlarının PC tabanına uyarlanmış halidir. Kartlar bilgisayarın PCI slotuna takılır ve herhangi bir plug and play kart gibi tanıtılır. Dijital Video Kayıt Cihazları’na göre bilgisayar tabanlı oldukarından performansları yüksektir. Bu kartlar yüksek frame sayısında uzun süreli kayıt yapabilmektedirler. Network veya internet vasıtasıyla uzaktan izleme, alarm anında görüntü dosyasını maille gönderme vb. birçok artısı vardır.

Kamera Muhafazaları

Belkide dikkat edilmeyen ancak en önemli aksamlardan biri. Zira kamerayı dış etkenlerden (su, nem, toz vs..) koruyor ve ömrünü uzatıyor. Kamera muhafazasının alüminyum olması ve fan/ısıtıcı, termostat gibi devrelerinin olması oldukça önemlidir. IP65 standartlarında olması tercih edilmelidir.

Pan&Tilt

CCTV sistemlerinde sabit kameraların hareketli hale getirilmesi de mümkündür. Kameraların yatay ve dikeyde hareketinin sağlanması amacıyla Pan/Tilt motorları kullanılır. Aynı zamanda hareketli kameralar, görüntülerin yaklaştırılıp uzaklaştırılabildiği Zoom lenslerle beraber kullanıldığında etkin bir alan kontrolü sağlanır. Motor mekanizmalarının seçiminde, mekanın iklim ve çevresel koşulları göz önünde bulundurulmalıdır.

Hakkında Elfa Teknik

Elfa Elektronik Güvenlik, 13 yıllık bir birikimi sizlerle paylaşmak ve Elektronik Güvenlik Sistemleri konusunda hizmet vermek amacı ile kurulmuştur. Elfa Elektronik, gelişen ve büyüyen teknolojisi ile sizlere daha iyi hizmet verebilmek için dağıtım, satış, satış sonrası hizmet ve servis konularını faaliyet alanlarının içerisine katmıştır. Elektronik güvenlik sistemleri, Soygun ihbar sistemleri, Yangın ihbar sistemleri, Cctv kapalı devre kamera sistemleri, Pdks personel devam takip sistemleri, Kartlı geçiş sistemleri, Parmak izli geçiş sistemleri, Bariyer sistemleri, Turnike sistemleri, Telefon dinleme sistemleri, Görüntülü interkom sistemleri, Access kontrol sistemleri alanlarında anahtar teslimi projelerin satış, uygulama ve satış sonrası hizmetlerini vermektedir. Satışını ve uygulamasını yaptığımız tüm ürünler CE belgesine sahiptir.

İlginizi Çekebilir

Beylikduzu-Alarm-Kamera-Sistemleri

Beylikdüzü Alarm Kamera Sistemleri

Beylikdüzü içerisinde sadece evler de değil, genellikle iş yerlerinde de alarm ve kamera sistemleri tercih …