Yeni Haberler
Anasayfa / Blog / H264 ve H265 Video formatı Nedir?

H264 ve H265 Video formatı Nedir?

H264 Video formatı ve H265 Video formatı arasında görüntü kalitesi olarak pek bir fark yoktur.

H265 Video formatının geliştirilmesindeki asıl amaç; digital güvenlik kameralarında ağ üzerinde kameraların kullandığı bantgenişliğini düşürmek ve kameranın görüntü kalitesini bozmadan H264 video formatının kullandığı bitrate oranının yarısını kullanarak video dosyasının büyüklüğünü düşürmektir.

H265 video formatı kardeşi H264 ün yarısı kadar bant kullandığı için yüksek kalitedeki videoların düşük boyutlarda depolanmasını sağlamaktadır.

Örneğin 16 kameralı H264 video formatlı IP kamera için 8 TB disk kullanıyorsanız,
H265 video formatlı kamera ve Nvr kullanmanız durumunda 4TB’lık disk ile aynı süre kayıt yapabilirsiniz. Yani H265 video formatı ile depolama alanlarımızdan yarı-yarıya kazanç sağlar ve kullandığımız disklerle 2 kat uzun süre kayıt yapabiliriz.

Altta H265 ve H264 video formatı ile kaydedilmiş videodan elde edilmiş görüntüye bakacak olursak, aynı görüntü kalitesinde H265 video formatının bitrate ve dosya boyutunun H264’ün yarısı kadar olduğu görebiliriz.HTB1NgEIXZ_vK1Rjy0Foq6xIxVXam

H265 video formatının görüntüyü bozmadan ve düşük bitrate ile kayıt yapmasının en önemli sebebi; H264 video formatı ölçeklendirmeyi piksel-piksel yapabilirken, H265 video formatı ölçeklendirmelerini benzer alanları algılayıp bir bütün olarak değerlendirmesidir.

Hakkında Elfa Teknik

Elfa Elektronik Güvenlik, 13 yıllık bir birikimi sizlerle paylaşmak ve Elektronik Güvenlik Sistemleri konusunda hizmet vermek amacı ile kurulmuştur. Elfa Elektronik, gelişen ve büyüyen teknolojisi ile sizlere daha iyi hizmet verebilmek için dağıtım, satış, satış sonrası hizmet ve servis konularını faaliyet alanlarının içerisine katmıştır. Elektronik güvenlik sistemleri, Soygun ihbar sistemleri, Yangın ihbar sistemleri, Cctv kapalı devre kamera sistemleri, Pdks personel devam takip sistemleri, Kartlı geçiş sistemleri, Parmak izli geçiş sistemleri, Bariyer sistemleri, Turnike sistemleri, Telefon dinleme sistemleri, Görüntülü interkom sistemleri, Access kontrol sistemleri alanlarında anahtar teslimi projelerin satış, uygulama ve satış sonrası hizmetlerini vermektedir. Satışını ve uygulamasını yaptığımız tüm ürünler CE belgesine sahiptir.

İlginizi Çekebilir

Ip-Kampanya

Ev Kamera ve Digital Kayıt Sistemleri

Ev Kamera ve Digital Kayıt Sistemleri Kapalı Devre Kamera (CCTV) Sistemleri Ev, ofis veya iş …